
autor Marek Fojtách
publikováno 24. 9. 2024
Mindfulness – prostředek prevence a léčby pohybových obtíží
Úvod
Poslední dobou si čím dál více uvědomuji, jak velký význam má mindfulness (všímavost) ve vztahu k naší duši a našemu tělu. Uspěchaná doba a s ní přicházející tlaky nás dostávají do pozic, kde nejsme propojení sami se sebou.
V tomto článku popíšu, jakým způsobem lze s všímavostí pracovat v rámci života každého z nás a jak využívám mindfulness ve své fyzioterapeutické praxi k léčbě i prevenci bolestí pohybového systému.
Co je to mindfulness
Mindfulness, česky „pozornost“ nebo „všímavost“, je praxe zaměřená na vědomé vnímání přítomného okamžiku. Je to schopnost plně se soustředit na to, co se právě děje, a to bez hodnocení nebo rozptýlení.
Všímavost zahrnuje uvědomování si vlastních myšlenek, pocitů a tělesných vjemů, stejně jako okolního světa. Využívá se často v meditaci, ale lze ji aplikovat i v každodenním životě prostřednictvím různých technik a cvičení.
Všímavost tělesných vjemů – body mindfulness
Ve fyzioterapii pracujeme hlavně s tím, čemu se říká body mindfulness. Tedy s tím co se děje na úrovni těla – svalů, kloubů, šlach a fascií. Učíme naše klienty, aby si více všímali, co jim chce jejich pohybový systém dát najevo například bolestí, tlakem nebo tuhostí v tom či onom místě.
Často se setkávám s pacienty, kteří mají kancelářskou práci a tráví dlouhé hodiny sezením za počítačem. Tito lidé přicházejí nejčastěji s bolestmi nebo jinými nepříjemnými pocity v oblasti krční, hrudní nebo bederní páteře.
Mé první otázky při vyšetření směřují na pracovní polohu. Na čem sedíte? Jak máte nastavený monitor, klávesnici, myš? Ale hlavně. Jak se při tom cítíte? Co dělá v průběhu pracovní doby Vaše tělo? Spousta lidí mi nedokáže odpovědět.
Je běžné, že jsme v průběhu vykonávání pracovní činnosti soustředění a příliš nevnímáme co se děje kolem nás a v nás. Tím spíš, když jsme ve stresu. Je však důležité se tu a tam ve volné chvilce zastavit a podívat, co dělají naše svaly a klouby. Je nějaká část těla ztuhlá nebo bolestivá? Potřebovalo by něco protáhnout nebo uvolnit? Cítím někde nějaký zvýšený tlak?
Vhodné je zaměřit se také na polohu těla. V jaké pozici mám hlavu a ramena? Často se můžeme přistihnout, že máme předsunutou hlavu dopředu, což významně přetěžuje šíjové svaly. Zvednutá ramena zase namáhají horní trapézové svaly. To vše může vést k bolestem krční páteře a hlavy.

Designed by Microsoft Copilot
Využití mindfulness ve fyzioterapii
V rámci fyzioterapie lze s všímavostí pracovat v různých oblastech. Můžeme se zaměřit na vnímání těla při řešení ergonomie pracovního prostředí, při relaxačních technikách nebo v průběhu jakéhokoliv aktivního cvičení.
Sám při práci s klienty využívám mindfulness zejména při silovějším cvičení, kde člověk snáze procítí své tělo. Je důležité, aby si člověk při práci s tělem uvědomoval, jaké svaly při tom cítí, jakou silou cvičení provádí a jak při tom vlastně dýchá.
Úroveň tělesné všímavosti je u každého jiná, proto je třeba začínat pomalu a soustředit se na jednu věc. Když člověk tréninkem zjistí, co všechno vlastě při cvičení může cítit a jaké všechny svaly používá, přichází pozitivní překvapení. Člověk se potom cítí více ukotvený v těle a více „naživu“ 🙂

Designed by Freepik
Body mindfulness lze trénovat kdykoliv. Při práci, sportu nebo volnočasových aktivitách. Vhodné jsou jak meditace, tak cvičení zaměřené na vědomou práci s tělem. Všímavost využívají hojně také východní koncepty jako je jóga, Čchi-kung, Tai chi. Na začátku je dobré provádět cvičení pod vedením lektora nebo terapeuta.
Celkově je všímavost skvělým nástrojem jak se propojit sám se sebou. V oblasti fyzioterapie tvoří nenahraditelnou součást léčby i prevence vzniku pohybových problémů. Mindfulness můžete začít trénovat klidně hned teď. Zkuste si zavřít oči a vnímat co se vám děje v těle. Ve kterém místě cítíte pohodlí a kde nějaký diskomfort? A co můžete udělat pro to abyste se cítili lépe?
Bližší info o mé fyzioterapeutické praxi zde.
Více článků naleznete zde.