
autor Marek Fojtách
publikováno 20. 1. 2025
Fyzioterapie po totální endoprotéze nosných kloubů
Úvod
V tomto článku se společně podíváme na to, jakou roli hraje fyzioterapie v rehabilitaci po totální endoprotéze (TEP) nosných kloubů (koleno, kyčel). Budou zde popsány specifika jednotlivých pooperačních fází a jejich fyzioterapeutické řešení včetně některých doporučení, jež mohou zefektivnit následnou pooperační léčbu.
Lidské tělo je geniálně vytvořený systém, jehož fungování je založeno na různých biologických, chemických a fyzikálních principech. Při zjednodušeném pohledu na fyzickou kostru takového systému, uvidíme soustavu trubek (kostí) spojených různým typem spojení (kloubů).
Všichni dobře víme, že každý stroj a někdy i lidské tělo potřebuje po nějaké době vyměnit součástky. Zatímco strojní mechanici to mají poměrně jednoduché, protože mohou provést náhradu snadno, práce „lidských“ mechaniků – ortopedů už je složitější.
V současné době se dá vyměnit jen několik z mnoha kloubů lidského těla. Naštěstí jsou mezi nimi ty nejzásadnější – koleno a kyčel, které zajišťují chůzi. A jak by řekl jeden můj velký učitel „kdo chodí, ten žije“.
Osteoartróza
Strukturální kloubní změny, jež vedou k úplné výměně kloubu (totální endoprotéze – TEP), vznikají nejčastěji na podkladě osteoartrózy. Toto onemocnění působí negativně na všechny složky kloubu. Postupně dochází ke zhoršení pohyblivosti a stability kloubu za přítomnosti stupňujících se bolestí.
Výměna – totální endoprotéza (TEP) kloubu

K TEP se přistupuje v případě vyšších stupňů artrózy s velkou bolestivostí, nebo při úrazových stavech, kdy není možné kloub zachránit.
Osobně jsem zastáncem časných výměn kloubů, tzn. dlouho nečekat a řešit stav ještě v době, kdy je člověk aktivní, osvalený, bez velké nadváhy a bez obtíží jako jsou kardiovaskulární komplikace, diabetes II. typu a další.
Je zde sice riziko, že endoprotéza nevydrží „do konce života“ a bude se muset později řešit její výměna, na druhou stranu benefity včasné operace jsou podle mého názoru významnější.
Rehabilitace je v případě včasné implantace TEP v mnoha ohledech snazší. Zajistí se významné zvýšení kvality života, a to v aktivním věku, kdy ještě nejsou přítomná výrazná pohybová omezení. Tím se sníží riziko vzniku kardiovaskulárních a metabolických onemocnění, která jsou v pozdější části života problémem.
Fyzioterapie po TEP
Fyzioterapie je součástí komplexní rehabilitace po výměně kloubu. Její důležitost je na úrovni samotného operativního výkonu. Cílem je co nejrychlejším navrácení ztracených funkcí operovaného kloubu.
Základními prvky fyzioterapie po TEP jsou:
a) aktivní cvičení (kinezioterapie)
b) manuální techniky (ošetření jizvy a okolních tkání)
c) zvyšování rozsahu pohybu kloubu
d) edukace
Rehabilitaci po TEP si můžeme rozdělit do dvou fází:
1) Časná pooperační fáze

Tato fáze se odehrává v nemocnici. Jedná se o dobu od provedení operace po propuštění z nemocnice. Toto období bývá z pohledu pacienta „divoké“.
Bezprostředně po operativním výkonu je přítomná velká bolestivost a obtížná pohyblivost. Fyzioterapeut zde učí pacienta základní cviky na lůžku, pasivně zvyšuje rozsah pohybu v kloubu, vertikalizuje do stoje a učí chůzi o berlích.
2) Následná pooperační fáze
Po skončení časné rehabilitační fáze mohou následovat 3 možnosti:
1) Pacient se přesouvá na rehabilitační oddělení
2) Pacient putuje do lázní, kde podstupuje lázeňskou léčbu
3) Pacient pokračuje domů a následná rehabilitace probíhá ambulantní formou
V praxi to potom ideálně vypadá tak, že se pacient z nemocnice přesouvá přímo na RHB oddělení nebo do lázní. Pokud si člověk zvolí cestu intenzivní ambulantní fyzioterapie, odjíždí domů a poté dochází několikrát týdně na předem objednanou fyzioterapii.
Jakou formu léčby si po operaci vybrat?
Sám jsem pracoval s pacienty na rehabilitačním oddělení, v lázních i v ambulantním režimu a nemůžu říct, která z možností se jeví jako nejlepší. Každá možnost má svá pro i proti.
Zásadní je, aby následná rehabilitace navazovala na časnou pooperační fázi, pokud možno bezprostředně. Pokud je mezi fázemi větší časová prodleva, může se léčba protáhnout, nebo se nemusí podařit kloub plně „rozhýbat“.
Neméně důležitá je také kvalita rehabilitačního programu a fyzioterapeutické péče. Při výběru zdravotnického zařízení bych se zaměřil na to, aby byla součástí programu individuální fyzioterapie (čím více, tím lépe).
Fyzioterapie v následné pooperační fázi
Vlastní fyzioterapie, která navazuje na pooperační fázi, zahrnuje několik základních prvků:
- manuální ošetření jizvy a jejího okolí
- postupné asistované zvyšování rozsahu pohybu v kloubu (obrovský význam u TEP kolenního klubu)
- cvičení k obnovení svalové síly a stability operované dolní končetiny
Závěr
Fyzioterapie je nedílnou součástí komplexní rehabilitace po dnes již běžných totálních endoprotézách kloubů. Fyzioterapeut se snaží pomocí různých technik o to, aby došlo k rychlému obnovení funkce operovaného kloubu.
Před samotnou operací považuji za důležité, aby byl pacient dobře informovaný o možnostech následné pooperační rehabilitace, a to zejména v otázkách návaznosti a kvality poskytované fyzioterapie.
Bližší info o mé fyzioterapeutické praxi zde.
Více článků naleznete zde.