Fyzioterapie akutních bolestí páteře - Fyzioterapie Marek Fojtách

Fyzioterapie akutních bolestí páteře

Znáte ten pocit, když se ráno probudíte a nemůžete otočit hlavou? Ucítili jste někdy prudkou bolest v bedrech, která vám nedovolila se narovnat? Zažili jste někdy stav, kdy jste po prudkém pohybu pocítili jakoby vám prošel hrudníkem šíp a vy jste se nemohli ani nadechnout? Pokud ano, jistě mi dáte za pravdu, že byste v ten moment udělali cokoliv, aby ta nesnesitelná bolest přestala a vy mohli zase normálně fungovat a radovat se ze života.

Akutní bolesti pohybového systému postihují velkou část populace. Mohou se objevit jednou za život, nebo opakovaně v pravidelných cyklech. Intenzivní bolest a omezení pohybu limituje jedince ve většině běžných denních aktivit. Člověk najednou zjistí, že není schopný pracovat, starat se naplno o rodinu, provozovat sportovní ani jiné radostné aktivity. Jediné co chcete je, aby už tento nepříjemný stav konečně skončil.

Projevy akutních obtíží

Bolest

Nejtypičtějším projevem je bolest. Nejčastěji se jedná o ostrou bolest, která bývá lokalizovaná v jednom místě s vyzařováním do blízkých částí těla. U akutního postižení krční páteře bolest vystřeluje často mezi lopatky, do ramen nebo do hlavy. Bolesti hrudní páteře mohou cestovat pod lopatky či za hrudní koš. Souběžně může být bolestivý pohyb žeber při dýchání. Akutní bolest v bederní oblasti je nejčastěji spojená s vystřelováním do jedné nebo obou dolních končetin.

Omezení pohybu

Akutní bolesti páteře často provází také omezení pohyblivosti v dané oblasti. Limitovaná může být jedna složka pohybu (například pouze rotace do jedné strany či předklon) ale i více složek (nelze provést předklon ani úklon).

Příčiny

Před výčtem nejčastějších příčin vzniku akutních bolestí páteře je nutné dodat, že za problémy málokdy stojí pouze jeden důvod. Většinou se na rozvoji uvedených obtíží podílí souběžně hned několik rizikových faktorů.

Velké jednorázové zatížení – typicky zvedání těžkého předmětu

Žena s akutní bolesti zad po zvednutí gauče.

Neobvyklá pohybová aktivita – nárazové aktivity (podzimní údržba zahrady, sběr ovoce ze stromů, stěhování, rekonstrukce domu…)

Prudký nekontrolovaný pohyb – nečekané situace jako je rychlé otočení hlavy při řízení, prudké zatáhnutí psa na vodítku nebo zakopnutí či pád

Prochladnutí – nadměrný chlad působící na svaly vede k podráždění nervových zakončení a k následnému reflexnímu stažení svalu (vhodnou prevencí je otužování)

Svalové dysbalance a neoptimální držení těla

Chronické přetěžování svalů – stereotypní zatížení sedavou nebo manuální prací

Psychický stres – zvýšené psychické napětí vede k reflexnímu stažení svalů

Mechanismus vzniku

Velké zatížení svalů, kloubů, vazů ale i nervových struktur je pro naše tělo potenciálně nebezpečné, proto je nervový systém nastavený tak, aby těmto situacím rychle zabránil. Nemusí se nutně jednat pouze o extrémní fyzickou zátěž. Pokud máme sedavou práci a chronicky přetěžujeme jen určité svalové skupiny, tak k jejich výraznému přetížení postačí i zdánlivě malá zátěž. Vyčerpané svaly už nemají sílu na to udržet klouby v ideálním postavení a náš řídící systém musí rychle zareagovat před tím, než dojde k poškození některé ze struktur.

Fyzioterapeutická léčba

Akutní problémy v oblasti páteře řeší fyzioterapeut především šetrným manuálním ošetřením postižených svalů a cíleným cvičením. Cvičení se zaměřuje na snížení zatížení svalů dané oblasti a postupné obnovení svalové rovnováhy. Důležitá je také edukace jedince o režimových opatřeních, které je nutné udělat, aby se zabránilo recidivě obtíží.

Bližší info o mé fyzioterapeutické praxi zde.

Více článků naleznete zde.