Co je to fyzioterapie - článek - Fyzioterapie Mgr. Marek Fojtách

Co je to fyzioterapie

Protože ve společnosti často slýchám spoustu různých verzí o tom, co je a není fyzioterapie, rozhodl jsem se napsat tento článek. I přesto, že se povědomí o tomto poměrně mladém oboru zvyšuje, fyzioterapie je v očích mnoha lidí stále něco podobného jako masáž. V následujících větách se pokusím stručně nastínit, jak to s tou fyzioterapií ve skutečnosti je.

Fyzioterapie vs. Rehabilitace

Tyto dva pojmy se často používají jako synonyma, nicméně rovnítko mezi nimi není. Pojem rehabilitace je ve společnosti zřejmě o něco známější než fyzioterapie. Častěji slýchám, že někdo chodí na rehabilitaci – „rehabku“ – než na fyzioterapii. Rehabilitace je obecně proces, jehož cílem je navrátit člověka se zdravotním postižením, po úrazu, nemoci… zpátky do jeho běžného života.

Fyzioterapie je součástí rehabilitace. Jedná se o konkrétní zdravotnický obor, který se zabývá léčbou pohybových obtíží (bolesti páteře, svalů, kloubů a dalších) prostřednictvím různých technik a postupů.

Studium

Fyzioterapii je nutné studovat na vysoké škole. Student si musí osvojit znalosti napříč různými zdravotnickými obory od ortopedie až po psychologii. Zároveň je podrobován praktickým zkouškám z oblasti vyšetřovacích postupů, manuálních technik nebo cvičebních (kinezioterapeutických) metod. Po úspěšném absolvování studia se jedinec stává buď bakalářem nebo po dalších 2 letech studia magistrem v oboru fyzioterapie.

Náplň práce fyzioterapeuta

Fyzioterapeut léčí pacienty/klienty s problémy v oblasti pohybového systému, jako jsou například akutní nebo chronické bolesti páteře, svalů a kloubů, pooperační a poúrazové stavy (známé „rozcvičování“ kloubů). Věnuje se také prevenci vzniku uvedených obtíží pomocí preventivního cvičení a vzdělávání svých klientů nebo veřejnosti.

Způsoby léčby

Terapeut nejprve provádí podrobnou diagnostiku, následně určí rehabilitační plán a poté aplikuje konkrétní léčebné postupy: fyzioterapeutické metody (cílené cvičení + manuální techniky), úpravu pohybových stereotypů (držení těla) nebo edukaci klienta o nutných změnách v oblasti každodenních aktivit.

Závěrem

Fyzioterapie je specifický zdravotnický obor, který lidem pomáhá řešit širokou škálu pohybových problémů. Své uplatnění nachází čím dál více také u diagnóz, jejichž léčba dříve spadala pouze do rukou lékařů. Dnes může fyzioterapeut pomoci řešit mimo jiné také:

  • gastroezofageální reflux
  • poruchy v oblasti čelistního kloubu (lupání, bolest při otevírání úst)
  • dechové obtíže (kašel, dušnost) při chronickém nebo po akutním respiračním onemocnění
  • problémy v oblasti pánevního dna (stresovou inkontinenci, funkční sterilitu)

Bližší info o mé fyzioterapeutické praxi zde.

Více článků naleznete zde.