
autor Marek Fojtách
publikováno 22. 9. 2022
Bolesti hlavy a fyzioterapie
Bolest hlavy občas potká každého z nás. Jedná se o nepříjemný stav, který může trvat pár hodin až několik dní. Mohou jej doprovázet další přidružené příznaky, jako je nevolnost či motání hlavy, které subjektivní vnímání výrazně zhoršují. Je třeba mít na paměti, že se jedná o složitou problematiku, zasahující do různých lékařských a jiných zdravotnických oborů. Proto je nutné, aby stav vždy nejprve zhodnotil praktický lékař, který určí postup léčby. V následujících větách se pokusím popsat příčiny a řešení některých typů bolestí hlavy, se kterými může pomoci fyzioterapeut.
Cervikogenní bolest hlavy
Jedná se o bolesti hlavy, jejichž příčina se skrývá v oblasti krční páteře. Výskyt tohoto syndromu je častý především u jedinců, kteří často přetěžují krční úsek páteře ať už sedavým způsobem zaměstnání nebo těžkou stereotypní prací.
Charakter bolesti
Bolesti často začínají v oblasti záhlaví a šíří se dál až k vrcholu hlavy, mohou se však rozptýlit difuzně po celé hlavě. Charakter bolestí může být různý, nejčastěji jsou popisovány jako tupé, šlehavé, tepavé, rozpínavé. Často jsou vázány na specifické polohy. Nejčastěji ty, kde dochází k nevhodnému zatížení. Bolesti mohou být vyvolávány také určitými pohyby hlavy. Dále se mohou objevovat závratě, nevolnost až zvracení.
Příčiny
Název typu bolestí hlavy napovídá, že se příčina skrývá v krční oblasti. Většinou ve svalech nebo v meziobratlových kloubech. Dlouhodobým přetěžováním svalů krku ať už statickou nebo velkou dynamickou aktivitou dochází ve svalech ke vzniku bolestivých bodů (lokální svalový hypertonus) nebo funkčních kloubních blokád. Z těchto bodů či blokád potom bolest může vyzařovat jak nahoru (do hlavy), tak dolů (mezi lopatky, do ramen nebo paží).

Fyzioterapeutická léčba
Základem léčby je snížit zatížení svalů v oblasti krční páteře. Toho lze dosáhnout úpravou pracovní pozice, režimovými opatřeními, a především cíleným fyzioterapeutickým cvičením zaměřeným na obnovení svalové souhry. V terapii se potom snažíme oslovit a posílit ty svaly, které jsou při statických aktivitách upozaďovány.
Tenzní bolesti hlavy
Jedná se o nejčastější typ primární bolesti hlavy. Tenzní bolesti hlavy zažije ve svém životě 80 % populace. Postihuje dospělé ženy i muže, ale také děti a adolescenty. Délka trvání tenzních bolestí je různá. Mohou se vyskytovat jen několik dní v měsíci, v takovém případě hovoříme o epizodickém typu, ale mohou člověka obtěžovat i více než polovinu dní v měsíci, poté se jedná o typ chronický.
Příčiny
Přesný původ těchto bolestí není známý, avšak obecně převládá názor, že je zdrojem bolesti přetížení šíjových, okohybných a žvýkacích svalů. Významnou roli hraje také psychický stres, který je považován za hlavní příčinu vzniku chronické formy.
Vzorový příklad
Všechny uvedené příčiny těchto obtíží na sebe navazují. Představme si běžného administrativního pracovníka, který tráví 8 hodin za obrazovkou počítače. Sezení ve statické poloze přetěžuje šíjové svaly (tím více pokud není poloha ergonomická). Sledování monitoru zatěžuje zase okohybné svaly, které musí polohu očí neustále korigovat. Pokud se k tomu všemu přidá zvýšený psychický stres (časový press, tlak nadřízených, zákazníků…) může docházet k podvědomému zatnutí zubů (zatížení žvýkacích svalů) nebo začneme dýchat povrchově a využívat místo hlavních dýchacích svalů také svaly šíje, což vede opět k jejich přetížení. Tak vznikají ideální podmínky pro rozvoj tenzních bolestí hlavy.
Fyzioterapeutická léčba
Stejně jako u prvního typu bolestí hlavy jsou důležitá ergonomická opatření a zlepšení držení těla. V tomto případě je však na místě aplikovat cílené fyzioterapeutické cvičení k uvolnění okohybných svalů a krátkých svalů šíje. Současně je vhodné naučit klienta relaxační techniky k uvolnění svalového a psychického napětí.
Závěr
Bolesti hlavy jsou nepříjemným stavem, který výrazně obtěžuje naše běžné fungování. Někdy se může zdát, že nemají řešení. V tomto článku jsem nastínil možnosti fyzioterapeutické ovlivnění bolestí hlavy, avšak nejprve je nutné vše probrat s praktickým lékařem.
Bližší info o mé fyzioterapeutické praxi zde.
Více článků naleznete zde.
Zdroje:
Opavský, J. (2011). Bolest v ambulantní praxi. Praha: Maxdorf, s. r. o.
Ambler, Z. (2011). Základy neurologie (7th ed.). Praha: Galén.
Marková, J. (2006). Tenzní Bolesti hlavy. Medicína pro praxi, 6(2), 80-82
Kotas, R. (2013). Tenzní typ bolesti hlavy – patofyziologie a léčba. Bolest, 16(4), 157-160
Fernández-de-las-Peñas, C., & Schoenen, J. (2009). Chronic tension-type headache: what is new? Current Opinion in Neurology, 22(3), 254-261.
Moraska, A. F., Stenerson, L., Butryn N., Krutsch, J. P., Schmiege, S. J., & Mann J. D. (2015). Myofascial trigger point-focused head and neck massage for recurrent tension-type headache: A randomized, placebo-controlled clinical trial. Clinical Journal of Pain, 31(2),159-168.
Catchart, S., Bhullar, N., Immink M., Vedova, Ch. D., & Hayball, J. (2012). Pain sensitivity mediates the relationship between stress and headache intensity in chronic tension-type headache. Pain research & management: the journal of the Canadian Pain Society (journal de la societe canadienne pour le traitement de la Douleur), 17(6), 377-380.